Avebury
Angel 2006.03.16. 13:16
A ksor rejtlye
A legfontosabb brit neolit kori emlk szak-Wiltshire-ben, Avebury falucska kzelben, dimbes-dombos vidken tallhat. Nem messze tle Anglia legnagyobb prehisztorikus srja fekszik, amely egyttal Eurpa legmagasabb, emberkz ptette dombja.
(A legenda szerint egy bizonyos Sil kirlyt temettek el itt, a lovn lve, de nem talltak benne srt. terlete 2 hektrnyi, 40 mter magas. Kr. e. 2750 krl ptettk, ismeretlen clbl...) A neolit kori oszlopcsoport pedig a vilg legnagyobb kiterjeds "kkertse". Ez az egsz komplexum a vidk egyik legrgebbi tja, a Ridgeway mellett terl el, amely fontos kereskedelmi tvonal volt Dorset s a norfolki kvarcbnyk kztt.
Az aveburyi kcsoport llegzetelllt ltvnyt nyjt.
Egyik legkorbbi kutatja, a 17. szzadban lt archeolgus, John Aubrey azt rta rla, hogy gy tornyosul Stonehenge fl, mint Prizs fl a Notre Dame tornya. 11,3 hektron terl el, s egy 15 m mly vizesrok leli krl. A szemben lv partokon magas tlts hzdik, az egyiknek a kerlete tbb mint 1 km. A kcsoport eredetileg mintegy 100 tmbbl llt, melyek hatalmas krt alkottak. Ebbl mra csak 27 maradt. Ezen kvl ltezett kt kisebb kr is, ezeket most csak szanaszt hever kvek jelzik.
A 14. szzadi keresztnyek, pogny templomnak gondolva a kcsoportot, a legtbbet ledntttk, gy az egyttest tnkretettk. A 17. s a 18. szzadban mg drasztikusabb rombols kvetkezett, sok kvet kalapccsal vertek szt. Ezeket aztn az Aveburyben lakk hzaik ptshez hasznltk fel. A 18. szzadi archeolgus, dr. William Stukeley alapos munkja nyomn a kutatkat feljogostottk arra, hogy megkeressk s sszerakjk, majd eredeti helykre lltsk ket. Avebury lersa cm knyvben Stukeley gy jellemzi az si emlket: "Kitn zls, pontos tervezs, feltn szimmetria, gondos megvalsts s lenygz szpsg mutatkozik meg benne."
Rsze volt-e Avebury egy nagyobb vallsi komplexumnak ?
A wiltshire-i tj Avebury krnykn telis-tele van prehisztorikus emlkekkel. Maga Avebury klnsen gazdag lelhely, mert ez a terlet, vallsi szempontbl nagy jelentsggel brt. A kvek bortotta tltsnek ngy bejrata van. A dli bejrattl ketts t vezet a kvekhez, ez az n. Kennet Avenue, amely eredetileg 2,4 km hossz volt, s kt kis kkrben, valamint tbb kerek fapletben vgzdtt. Egy msik bejrattl indul t, a Beckhampton Avenue 2 km hosszan vezetett kzpre, s annak idejn kb. 200 k hatrolta, melyekbl mra csupn egyetlenegy maradt…
A kzelben kt msik fontos hely a Windmill Hill, egy tltsen ll tborhely, amely mg Avebury ltrejtte eltt, Kr. e. 3350-ben plt, valamint a Silbury Hill, egsz Eurpa legmagasabb mestersges dombja, amelynek rendeltetse a mai napig ismeretlen. Nem messze tle Anglia legnagyobb prehisztorikus srja emelkedik, a 104 m hossz West Kennet-sr. Avebury minden bizonnyal a krnyk vallsi kzpontja volt. De hogy a vallsi szertartsok hogyan is zajlottak valjban, rgszek s ms tudsok genercii sem tudtk mg kiderteni…
Az aveburyi neolit kori emlk a vilg legnagyobb kiterjeds kcsoportja. A majdnem kr alak fldhnyst mly csatorna veszi krl, partjain hatalmas tltsekkel. Belterletn tallhat a kt kkr. A kcsoport valaha 100 tmbbl llt, de ebbl csak 27 maradt rnk. A kkorszaki ptk szerszmai szarvasagancsbl kszlt csknyok, krlapockbl kszlt laptok voltak, ezek segtsgvel hztk fel a 15 m magas tltseket…
Avebury kcsoportja s a tbbi vallsi hely Marlborough-hoz kzel, a dimbes-dombos wiltshire-i vidken, egymstl nem messze helyezkednek el. Egy msik nagy neolit kori emlk, Stonehenge, 26 km-re dlre tallhat a Salisbury sksgon.
Ahogy Stonehenge-rl, gy Avebury rendeltetsrl is szmos teria ltott napvilgot a 18. szzad ta. Egyes elkpzelsek szerint rmai kori templom volt, msok szerint druida iskola vagy a kgy s a tojs hatalmas mret brzolsa, asztrolgiai szmtsok sznhelye, planetrium, illetve amfitetrum. A rgszek megllaptottk, hogy a ktmb egyttest Kr. e. 2600 s 1600 kztt hasznltk. Ez jval azeltt trtnt, hogy a rmaiak tkeltek Britanniba, vagy a druidk, a kelta papok itt tevkenykedtek volna. s br Stonehenge-nl szmos tny szl amellett, hogy kezdetleges obszervatrium lehetett, Aveburyben nem talltak ilyen bizonytkokat…
Az egyik hihet magyarzat erre a furcsa kegyttesre Michael Dames brit rgsztl szrmazik, amelyet meg is jelentetett Az aveburyi kr cm knyvben. Szerinte a ktmbk csoportja dszletl szolglt egy olyan vallsos eladshoz, amelyet minden vben a mezgazdasgi naptr fontos esemnyeinek idejn rendeztek, esemnyenknt a kvek ms-ms elrendezsben.
Ritulis nnepek Aveburyben
Az elbbi feltevst altmaszt rsos bizonytkok hinyban csak a rnk maradt romok vezethetnek nyomra bennnket. A mezgazdasgi naptr meghatroz dtumain teht feltehetleg nnepsgeket rendeztek tnccal, felvonulssal s a termkenysg istennek bemutatott ldozattal. Legvalsznbb, hogy ezek ritulis llatldozatok voltak, de nem kizrt az emberldozat lehetsge sem. Ritulis ldozatok lehettek azok a trgyak is, amelyeket a Kennet Avenue alatt talltak a rgszek, trtt edny, mogyor, gymlcsfa ga s srlt kovak. A ktmbk kzelbl szrmaz leletek (ksek, emberi csontok) ugyancsak ilyen szertartsra utalnak. A nagy s fontos srok kzelsge azt a felttelezst ersti, hogy a fldi maradvnyokat a hossz "sugrutakon" vittk Aveburybe. seink effajta szertartsokkal krtk az istenek segtsgt, hogy a terms bsges legyen, az llatok s az emberek pedig termkenyek.
Elfordulhat, hogy ezeknek a ritulknak szexulis vonsaik is voltak, mint ahogy kztudottan a termkenysget clz varzslsok esetben is eszkzknt szerepelt a szexualitsra utal viselkeds. Sok fennmaradt vagy feledsbe merlt brit szoksban ers szexulis szimbolikval tallkozunk. Ezek taln a trtnelem eltti kor rtusainak a maradvnyait riztk meg ? Pldul a mjusfa krltncolsnak is szexulis s termkenysget kr jelentse van. A 19. szzadban mg elfordult, hogy az avebury romok kztt a gyerekek mjusft lltottak, s azt krbetncoltk. Ez a szoks taln egyenes leszrmazottja lehet a 4000 vvel ezeltti szertartsnak…
Vajon mirt fradoztak annyit Avebury pti, hogy ilyen hatalmas sznpadot ptsenek ? Nyilvnval, hogy a rtusaik szmra tgas trre volt szksgk. m mirt kellett risi ktmbket fellltaniuk ? Ha feltesszk, hogy a frfi s n szimblumai lehettek, akkor rthet a jelentsgk ezeken az nnepi szertartsokon. A modern kutatsok vizsgljk annak a lehetsgt is, hogy a hatalmas, fgglegesen ll kvek magukba gyjtve kisugrozhatjk a Fld termszetes energijt. Ezt tudomnyos eszkzkkel trtnt mrsek (!) s a varzsvessz is igazolta. Nhny rzkeny ember a puszta kezn rzi ezt az energit…
A trtnelem eltti kor embere termszetes kzelsgben lt a flddel, s felteheten sokkal rzkenyebb volt a Fldbl kirad erkre, mint a ma embere. Mindenesetre rdekes felttelezs, hogy az ll kveknek azltal volt risi jelentsgk a szertartsokon, hogy a rsztvevk szmra hozzfrhetv tettk a Fld energijt. Ha a tudomny ezt bebizonytja, akkor egy logikai lpssel kzelebb jutottunk ahhoz a vgkvetkeztetshez, hogy Avebury nemcsak termkenysgi ldozatok sznhelye volt, hanem egy prehisztorikus energiaforrs…
|