A bizonyos szénkoponya a Freibergi Műszaki Egyetem Bányászati Akadémiájának tulajdonát képezi, mégis, alig van, aki tud róla.
Tudományosan először a szénkoponyát 1842-ben említi az Archiv für Mineralogie, Geognise und Hüttenkunde-ban, a jelentés címe: Egy barnaszénné és bitumenné alakult emberi koponyáról. Az érdeklődök először olvashattak az 1813-ban elhunyt freibergi patikus, Löscher titokzatos hagyatékáról.
A koponya barna, földes, fénytelen és éghető, s amit könnyen földes porrá lehet morzsolni. A keménységét a zsírkő nevű ásvány keménységével hasonlítják üssze, a koponya súlya pedig elég nagy(7 font = 3,5 kg) egy nagyítós vizsgálat semmi jelét nem adta csontnak, de száraz desztillációnál sem szabadult fle ammónia, ami a szerves anyag nyomaira utalna. Ehelyett savasan reagáló vízgőz, éghető gázok és kátrány volt kimutatható, melyek a barnakőszénre jellemzőek.
Egy kvantitatív elemzés kimutatta, hogy felerészt barnaszénből, felerészt barnavas- és mágnesvasércből áll.
1923 -ban vette magához a drezdai Zwin ger múzeum a leletet, s mindenki hamisításnak vélte. A szakértők szerint is csak egy gyepvasércből és mágnesvasérc koponya, aminek alapját barnakőszénből modellezték.
Gerhard Roselt geológus mesterséges alkotásnak tartotta a fejet, s 1988-ban a Zeitschrif t für angewandte Geologie- ban írta: “ A sötét színéből és óriási alakjából semmiféle csontanyagra nem lehet következtetni, csupán úgy néz ki, ahol sérült, mintha a koponyacsont sűrűségében oldódott volna fel.
És itt be is fejeződne a történet, ha Siegfried Pomplun nem vette volna a fáradtságot, és nem készít egy komputertomográfiai képet a koponyáról: a leleten évgyűrűk látszódnak!
A kapott kép egyértelműen kimutatja, hogy a barnakőszén massza koncentrikus felépítéssel rendelkezik.
Kőzetileg amúgy a Cseh medencéből származik, ahol a barnakőszén keletkezése a felső miocén idejére, tehát kb 15 millió évvel ezelőttre tehető. De a mi tanaink szerint akkor még nem léteztek emberek…
Gerhard Roselt nézetét, amely szerint “mesterséges alkotásról” van szó, senki s em tudja feltétel nélkül elfogadni. Roselt adottnak veszi, hogy a koponyát mézga, szén és ásványi elegyrészek segítségével egy ismeretlen modellről készítették. A szerinte felhasznált mézgának azonban 110-360 fok között van az olvadásapontja. És ki veszi a fáradtságot , majdnem 200 évvel ezelőtt (ha a leletet korabeli hamisítmánynak tartjuk), hogy egy kb 200 fokos masszát rétegről rétegre felkenjen? Ha csak egy egyszerű modellezésről van szó, akkor azt meg lehetett volna könnyebben is oldani, nem jelentek volna meg az évgyűrűszerűségek.
A vitának csak egy kormeghatározói vizsgálat vethetne véget, de ze még hiányzik. Miután szénből van a koponya, nem lenne nehéz ez a vizsgálat, hisz ez a szán egy bizonyos izotopjára épül. Reméljük, a lelet nem fog eltűnni az érdektelenség homályában. |