A Kabbala
Kabbala... Alapvet formjban, a Kabbala egy hber sz, mely "elfogadst, tvevst" vagy "valamit, ami t lett vve" jelent. Egyrszt ez a rgi tantsokra s blcsessgre utal, melyet az elz nemzedkektl kapunk, a mltbl, a Blcsektl. Msrszt azokra a sugalmazott felfedezsekre, melyeket Istentl kapunk folyamatosan, ha elgg odafigyelnk, s ha mltak vagyunk r. Kifejlettebb formjban a Kabbala a tantsoknak, a miszticizmusnak, filozfiai elmlkedseknek s a szmmisztikt alkalmaz jslatoknak a rendszere.
A Kabbala szerint az anyagi vilg a transzcendens s megismerhetetlen Isten (Ein Szof, "Vg Nlkli") nvekv anyagi megnyilvnulsai ltal jtt ltre. Az egyes megnyilvnulsok neve szefira (tbbes szmban "szefirt"), s az egyes szefirk gy foglaljk magukba egymst, mint a hagyma levelei. Kezdetben, a vilgban minden harmniban volt, s egyensly volt az den Kertjben. De miutn dm s va ettek a Tuds Fjnak gymlcsbl, a vilg tkletlen s romlott lett. Isten nnem aspektusa, a Sekhna, kln lett vlasztva frfi partnertl, Istentl, a Szenttl. A Kabbala clja az, hogy helyrelltsa ezt az egyenslyt s a vilgot jra tkletess tegye. Teht a vilgot meg kell javtani, s a vilgnak ezt a megjavtst hberl "tikkun"-nak nevezik. A "Tikkun", vagy a vilg megjavtsa taln a Kabbala alapvet clja.
A vilg helyrelltsa rdekben, az embereknek kvetni kell a Biblia, a Tra parancsait. Szeretni kell, s kedvesnek kell lenni felebartainkhoz. (Valban, azt mondjk, Isten knnyebben megbocstja az ember ellene elkvetett vtsgt, mint az ember a felebartjnak ellene elkvetett vtsgt.) ldst kell mondani a kenyr s a bor felett. Szvesen kell fogadni Szombat Kirlynt, sekhnt, s megtartani a pihennapot. Mindezeket meg kell tenni azrt, hogy segtsk egyesteni sekhnt a Szenttel. gy Istennek szksge van rnk ahhoz, hogy teljess vljon, frfiv s nv egyarnt. s neknk is szksgnk van Istenre ltezsnkhz. Valban, a Kabbala szerint, mindenben s mindegyiknkben megvan az isteni szikra. Az isteni szikra az igazi gykere lelknknek, s az isteni szikra segt abban, hogy megklnbztethessk a jt a rossztl, a szentet a profntl, a ksert a nem ksertl.
A Tra, vagy Biblia, a kabbalistk szerint tbbrteg rtelemmel br. A felleten csupn trtnetek gyjtemnye, melyek az anyagi vilgbl valk, a zsid np trtnetrl, s Istennel val kapcsolatukrl. A megrtsnek egy mlyebb szintjn, a Tra egy misztikus trkp, egy rk tikalauz, egy mindenkire, minden esemnyre, minden helyre vonatkoz, univerzlis feljegyzs, gy a mltat, mint a jvt tekintve. Azonban, ez a msodik szint, a "rejtett" Tra, rejtjelezetten rdott, s elbb meg kell fejteni a kdjt, mieltt megrthetnnk. Ahogyan Simon rabbi kifejtette, a Tra beti s szavai olyanok, mint a ruha az emberen. Ahogyan a ruha elrejti az eredeti szemlyt, gy a trtnetek, a szavak s betk is elrejtik az igazi Trt. t kell ltni e trtneteken s trekedni a titkok megfejtsre, hogy megismerjk a valdi "igazsgot". Ha az igazsg nem lett volna elrejtve, a vilg nem lett volna kpes elviselni azt. Mltnak s ksznek kell lenni az igazsg megrtsre, mieltt megismerhetnnk azt.
A Tra rejtett jelentshez val hozzfrs rdekben a kabbalistk klnbz numerolgiai mdszereket dolgoztak ki, hogy rtelmet fedezzenek fel a betkben s szavakban. Azt mondjk, Isten a betket az anyagi vilg eltt teremtette meg, s hogy a betk segtettek az anyagi vilg megnyilvnulsban. Israel Ben Eliezer, a Baal Sem Tov, vagy a J Nv Mestere, zsid vallsi vezet volt Kelet-Eurpban, a tizennyolcadik szzadban. Baal Sem Tov szerint, minden a vilgon a hber bc huszonkt betjnek a kombincija ltal lett teremtve.
A Biblia els szavai ezek: "Kezdetben Isten teremtett..." Hberl ez gy hangzik: "Beresit bara Elohim et ...". Ez a ngy hber sz a hber bc els betivel, a "bet" s "alef" betkkel kezddnek. gy a teremts kezdete az bc kezdethez hasonlt. Valban a hber nyelvben a bett jelent "ot" sz az "alef" s "tav" betkbl ll. Az alef a hber bc els betje, tav az utols. gy a "bet" magban foglalja a kezdetet s a vget, nemcsak az bcre, hanem az egsz teremtsre nzve. A hber nyelvben szmos rdekes plda van misztikus magyarzatokra, s a kabbalistk igyekeznek meditlni a betkn, a szavakon s felkutatni rejtlyeiket. s vgl, a rejtlyek felkutatsval a kabbalista segt helyrelltani a harmnit a vilgban, elrni a "tikkun"-t.
A Trban a betknek s szavaknak mgikus jelentsk van: Isten nevt ngy betvel rjk le: jod, he, vav, he. Isten kedvezett bramnak s Szrjnak, hogy nevkbe sajt szent H betjt illesztette, a neveket brahmra s (Sarah) Srra vltoztatva. A JHVH betkombincit nagyon hatalmas s szent kapcsolatnak tartjk. Amikor a JHVH-t paprra rjk, tilos azt kitrlni vagy megsemmisteni. Amikor a Trt msoljk, ha a msol szemly hibzik, ha egyetlen bet is nem a sajt helyn van, az egsz Tra rvnytelen s a msolnak ellrl kell kezdeni az egsz munkjt.
Ismerve a tlzott s kiegyenslyozatlan meditci hatsait, a rgiek azt tancsoltk, hogy mieltt valaki a Kabbala tanulmnyozsba kezdene, legyen legalbb 40 ves, legyen ns s magas erklcsi szinten lljon. Msklnben megkockztatja rtelmnek elvesztst. A Talmudban van is egy trtnet ngy rgi bartrl, akik misztikus utazsba kezdtek, megprblva bejutni "pardesz"-be, az isteni kertbe vagy paradicsomba:
Ngyesben lptek be pardesz-ba:
Ben Azzaj, Ben Zoma, Aher s Akiva rabbi.
Ben Azzaj megltta azt s meghalt.
Ben Zoma megltta azt s megrlt.
Aher elkezdte szabdalni a nvnyeket.
Akiva rabbi bkvel visszatrt.
Egyik bart elvesztette az lett. A msik bart elvesztette az eszt. A harmadik elvesztette a hitt s megprblta megsemmisteni a kertet. Csak a negyedik, a Blcs Akiva volt kpes megltni a kertet s biztonsgosan visszatrni. s mirt? Mert az szndkai tisztk s nzetlenek voltak. Akiva nem dicssgrt, nem gazdagsgrt ment be a kertbe, hanem hogy kpes legyen jobban megrteni Istent s a vilgot, s vgl e megrts ltal megjavtani a vilgot.
Akiva pldja megersti a Kabbala nhny alapelvt:
Isten eltt alzattal, tisztelettel s flelemmel kell megjelenni.
Csak azt lehet Istentl megtudni, amit az ember kirdemel.
Ezt a tudst nem szabad az embernek sajt cljai elrshez hasznlnia, hanem csak az emberisg, a vilg megjavtsa rdekben.
Ha mindenki szeretn felebartjt, ha mindenki segtene a bkessg megteremtshez a Fldn, akkor taln megvalsulna a "tikkun", akkor taln megjavulna a vilg. Akkor Isten teljess vlna, sekhnval kiegszlve. s akkor a vilgban bke s harmnia lenne. s akkor vgl mi mindannyian veszlytelenl be tudnnk lpni az isteni kertbe.
me, ez a Kabbala clja.
|