REIKI (rei = szellem, lélek; ki = energia) mai fennmaradt formáit két nagyobb csoportra oszthatjuk. Az első csoportba tartoznak az évszázadok óta a harcművészetekben továbbadott, a KATSU módszerrel egybefolyó metodikák, ezeket nevezhetjük a hagyományos RE IKINEK. A modern REIKI a nyugati világban terjedt el és ez Mikao Usuinak köszönhető, aki kidolgozta a REIKI vizsgarendszerét és elkezdte három fokozatra bontva oktatni. Természetesen a REIKI is fejlődött, változott az elmúlt évek alatt, minek következtében az oktatási módszerek is módosultak, a Tündöklés nevű rendszerben például tizenegy szintre bontva folyik az oktatás. A REIKI a KI - energiával való gyógyítás módszere és mint ilyen szerves részét képezi a Budo stílusoknak, a REIKI elnevezést Usui adta a módszerének. (USUI REIKI RYOHO - USUI HAGYOMÁNYOS REIKI) A három szint a következőknek felel meg:
REIKI I.: a gyakorló képes a közvetlen módon gyógyítani; azaz kezét a betegre (akár saját magára is) helyezve képes a KI energiát átadni
REIKI II.: az energ iát képes tudatosan irányítani, így akár távolban lévő személyt is képes gyógyítani
REIKI III.: ez a mester szint, olyan ember kaphatja, aki tökéletesre fejlesztette magát mint tanár és mint gyógyító
USUI öt alapelvet határozott meg, azoknak akik a REIKIVEL foglalkoznak: Csak ma ne aggódj! Csak ma ne haragudj! Csak ma tisztességgel végezd a munkádat! Tiszteld szüleidet, tanáraidat és feljebbvalóidat! Tanúsíts hálát minden iránt!
A KI ilyen erős irányítása és pozitív használata több Budo stílusra jellemző, ezekre most nem térek ki. E melléklet célja, megmutatni egy ma már a harcművészetekből kiszoruló eljárás útját, önálló életét.
A Reiki gyógyítás módszere A kezet minden esetben tenyérrel lefelé fordítva, zárt ujjakkal kell használni. Minél gyengébb a kink, annál közelebb tesszük kezünket e beteg területhez (kezdetben: rá), és lazán, nyomás nélkül rajta tartjuk. Minden esetben két kezünket használjuk, bár nem a kezek az energia átadás egyetlen helyei. Később az energia akkor is “működésbe lép”, ha alkotó tevékenységet végzünk, edzésen elmélyülten gyakorolunk vagy a közelünkben van valaki, akinek szüksége van rá. Fontos, hogy hasznosítsuk a megérzéseinket, melyek majd mind gyakrabban jelentkeznek. Kezdetben az energiát még csak nagyon kis mértékben tudjuk irányítani, idővel megtanuljuk használni és fejleszteni, erősíteni; ez pedig elválaszthatatlan a BUDOTÓL.
A Reiki általában Mivel ennek a területnek nagy szakirodalma van, nem megyek bele jobban a témába. A Reiki “vizsga” az első szinten négy, a második és harmadik szinten egy-egy “beavatást”, “összehangolást” tartalmaz, melyeket mindig picike kis megvilágosodások követnek és ezek teszik alkalmassá a tanulót a továbblépésre. A modern Reiki stílusokban ugyanazt az egy beavatást használják mind a három szinten, az elért eredmény így is ugyanaz. A Reikinek minden stílusa működik, de legtöbbjük az igazi és egyetlen módszernek tartja magát, így ez a művészet is, mely a szeretetről hivatott szólni (sok máshoz hasonlóan) hadszíntérré vált. Az oktatók próbálják egymás hitelét rontani és így egyre távolabb kerülnek az “alapító” alapelveitől.
Reiki szakirodalom Diane Stein: Minden asszony gyógyító Hawayo Takata: A Reiki története Larry Arnold - Sandy Nevius: A Reiki kézikönyve Diane Stein: A REIKI esszenciája |