REIKI (rei = szellem, llek; ki = energia) mai fennmaradt formit kt nagyobb csoportra oszthatjuk. Az els csoportba tartoznak az vszzadok ta a harcmvszetekben tovbbadott, a KATSU mdszerrel egybefoly metodikk, ezeket nevezhetjk a hagyomnyos RE IKINEK. A modern REIKI a nyugati vilgban terjedt el s ez Mikao Usuinak ksznhet, aki kidolgozta a REIKI vizsgarendszert s elkezdte hrom fokozatra bontva oktatni. Termszetesen a REIKI is fejldtt, vltozott az elmlt vek alatt, minek kvetkeztben az oktatsi mdszerek is mdosultak, a Tndkls nev rendszerben pldul tizenegy szintre bontva folyik az oktats. A REIKI a KI - energival val gygyts mdszere s mint ilyen szerves rszt kpezi a Budo stlusoknak, a REIKI elnevezst Usui adta a mdszernek. (USUI REIKI RYOHO - USUI HAGYOMNYOS REIKI) A hrom szint a kvetkezknek felel meg:
REIKI I.: a gyakorl kpes a kzvetlen mdon gygytani; azaz kezt a betegre (akr sajt magra is) helyezve kpes a KI energit tadni
REIKI II.: az energ it kpes tudatosan irnytani, gy akr tvolban lv szemlyt is kpes gygytani
REIKI III.: ez a mester szint, olyan ember kaphatja, aki tkletesre fejlesztette magt mint tanr s mint gygyt
USUI t alapelvet hatrozott meg, azoknak akik a REIKIVEL foglalkoznak: Csak ma ne aggdj! Csak ma ne haragudj! Csak ma tisztessggel vgezd a munkdat! Tiszteld szleidet, tanraidat s feljebbvalidat! Tansts hlt minden irnt!
A KI ilyen ers irnytsa s pozitv hasznlata tbb Budo stlusra jellemz, ezekre most nem trek ki. E mellklet clja, megmutatni egy ma mr a harcmvszetekbl kiszorul eljrs tjt, nll lett.
A Reiki gygyts mdszere A kezet minden esetben tenyrrel lefel fordtva, zrt ujjakkal kell hasznlni. Minl gyengbb a kink, annl kzelebb tesszk keznket e beteg terlethez (kezdetben: r), s lazn, nyoms nlkl rajta tartjuk. Minden esetben kt keznket hasznljuk, br nem a kezek az energia tads egyetlen helyei. Ksbb az energia akkor is “mkdsbe lp”, ha alkot tevkenysget vgznk, edzsen elmlylten gyakorolunk vagy a kzelnkben van valaki, akinek szksge van r. Fontos, hogy hasznostsuk a megrzseinket, melyek majd mind gyakrabban jelentkeznek. Kezdetben az energit mg csak nagyon kis mrtkben tudjuk irnytani, idvel megtanuljuk hasznlni s fejleszteni, ersteni; ez pedig elvlaszthatatlan a BUDOTL.
A Reiki ltalban Mivel ennek a terletnek nagy szakirodalma van, nem megyek bele jobban a tmba. A Reiki “vizsga” az els szinten ngy, a msodik s harmadik szinten egy-egy “beavatst”, “sszehangolst” tartalmaz, melyeket mindig picike kis megvilgosodsok kvetnek s ezek teszik alkalmass a tanult a tovbblpsre. A modern Reiki stlusokban ugyanazt az egy beavatst hasznljk mind a hrom szinten, az elrt eredmny gy is ugyanaz. A Reikinek minden stlusa mkdik, de legtbbjk az igazi s egyetlen mdszernek tartja magt, gy ez a mvszet is, mely a szeretetrl hivatott szlni (sok mshoz hasonlan) hadszntrr vlt. Az oktatk prbljk egyms hitelt rontani s gy egyre tvolabb kerlnek az “alapt” alapelveitl.
Reiki szakirodalom Diane Stein: Minden asszony gygyt Hawayo Takata: A Reiki trtnete Larry Arnold - Sandy Nevius: A Reiki kziknyve Diane Stein: A REIKI esszencija |